Přeskočit na obsah

RybářstvíPro Vodňansko je typická tradice rybářství, město Vodňany je sídlem jediné střední rybářské školy u nás. Starobylými městy jsou i Bavorov a Protivín, ten je znám především výrobou piva Platan. Na Vodňansko navazuje svazek obcí mezi Vltavou a Otavou, jehož území sahá až po hrad Zvíkov.

Vodňany byly založeny pravděpodobně jako osada v bažinatém terénu k údržbě a ochraně dálkové cesty od hranic přes Prachatice a od Vodňan do středu české země. V tržní osadu se rozrostly patrně za Přemysla Otakara II. V r. 1336 byly povýšeny na královské město a obdařeny různými výsadami – město mělo být oporou krále proti Rožmberkům. Vodňany trpěly častými nepřátelskými vpády a v roce 1547 byly postiženy za účast na povstání proti králi Ferdinandovi I. ztrátou některých práv a hospodářských výhod. Město se znovu pozvedlo k rozvoji především v 1. polovině 19. století, k čemuž přispělo formanství na císařské silnici Budějovice – Plzeň. Město má dochované historické jádro se zbytky gotického opevnění a kolonizační půdorys se šachovnicovou sítí ulic a čtvercovým náměstím, z jehož rohů vybíhají hlavní komunikace.

První písemná zmínka o Bavorově pochází z r. 1228, kdy jej založil Jan Bavor III. ze Strakonic, ve 14. století připadl Bavorov Rožmberkům. Jimi založená ortogonální urbanistická struktura přetrvala dodnes. Ve městě je řada historických památek, např. kostel Nanebevzetí P. Marie, ze 14. století. Ze stejné doby se dochovaly gotické portály v ohradní zdi děkanství a na bývalém špitále. Nedaleko Bavorova se nacházejí zříceniny hradu Helfenburk, nyní doplněné vyhlídkovou věží.

Protivíně se dochoval raně barokní kostel sv. Alžběty z let 1661–1662, v okolí původně románský kostel sv. Havla z konce 12. století v Myšenci a raně gotický kostel sv. Václava s křížově klenutým presbytářem s freskami z pol. 14. století v Krči. Při vchodu na zdejší hřbitov je pozoruhodná velmi stará křtitelnice z kamene s vytesanými reliéfy lidských tváří. V Protivíně je jediná krokodýlí ZOO ve střední Evropě.

Rybník na VodňanskuNa trati z Protivína do Strakonic leží Ražice s  ptačí rezervací NATURA 2000 (rybník Řežabinec s vyhlídkovou věží). Přírodní památkou je i Ražický rybník, nedaleko je Žižkovo bojiště u obce Sudoměř s kamennou Žižkovou mohylou.

První písemný doklad o blízké Putimi je z r. 1205, doloženo je i keltské a staroslovanské osídlení. Pozdně gotická fara bývala pravděpodobně tvrzí. Raně gotický kostel sv. Vavřince pochází z druhé poloviny 13. stol a sloužil v době válek jako obranná pevnost. Upomínkou na období rozvoje lidové architektury jsou barokní štíty na několika usedlostech. V Budičovicích se nachází hodnotný uzavřený celek objektů na návsi, jedná se o typické jihočeské selské baroko s návesní kapličkou, u Maletic se dochovala goticko-renesanční tvrz Klokočín využívaná jako galerie. V Albrechticích nad Vltavou je kolem původně románského kostela situován unikátní hřbitov sestávající z řady mělkých polokruhovitých kapliček u ohradní zdi.

Hrad Zvíkov v obci Zvíkovské Podhradí před rokem 1234 založil král Václav I. Nejdůležitější stavbou hradu byl královský palác, jehož součástí je vzácná hradní kaple. Dnes je hrad Zvíkov národní kulturní památkou.

To pravé z Vodňanska – Regionální značky

PRACHENSKO Regionalni produktNa Vodňansku získaly značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt® řezbářské výrobky a dřevěné šperky a užitkové a dekorativní keramické výrobky, z potravin sladký Vodňanský kapr – jemné cukrářské pečivo ze šlehané hmoty sypané cukrem nebo polité čokoládou – a Vodňanské rybí saláty a Vodňanská rybí klobása.

V kategorii ubytování a stravování byl značkou PRÁCHEŇSKO regionální produkt® oceněn Penzion U Svaté Anny, který nabízí ubytování v klidném prostředí malebného městečka Protivín. Dále rodinný Penzion Pávů vila, který leží v klidné části Vodňan, přesto nedaleko centra města s rybářskou tradicí. Rekreační zařízení Nová louka se nachází uprostřed lesů v přírodním parku Písecké hory u Albrechtic nad Vltavou.

Užitečné kontakty:

Informační centrum Vodňany

náměstí Svobody 18

389 01 Vodňany

tel: 383 384 934

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.infocentrumvodnany.cz

Krokodýlí zoo a Zoologické muzeum Protivín

Masarykovo nám. 261

398 11 Protivín

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.krokodylizoo.cz