Strakonický hrad

Nádherná majestátní stavba se nachází na soutoku řek Otavy a Volyňky. Hrad byl založen mezi léty 1220 – 1235 šlechtickým rodem Bavorů. V roce 1243 daroval Bavor I.  východní polovinu hradu řádu johanitů, který zde zřídil komendu.  Řád johanitů, dnes známější jako „Řád Maltézských rytířů“ získal na počátku 15. století hrad celý.

Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR. Nejstarší části hradu nesou znaky gotické architektury. Je jím např. kostel sv. Prokopa nebo věž Rumpál, která má válcovitý tvar s břitem. Po výstupu na ní, budete mít Strakonice jako na dlani. Renesance poznamenala stavbu věže Jelenka a v klasicistním stylu bylo upraveno průčelí východní části – zámku. Jednou z nejstarších zachovaných částí hradu je kapitulní síň s křížovou chodbou a k prohlídce je přístupná i černá kuchyně.

V původním jižním hradním paláci sídlí Muzeum středního Pootaví se svými expozicemi o Strakonicku. Velká část je věnována dudám a dudáctví nebo výrobě zbraní či motocyklů ČZ a Jawa. Historické sály jsou využívané pro výstavy, přednášky a kulturní akce.

V prostorách zámku se nachází Městské informační centrum Strakonice.

V jihozápadní části hradního příkopu bylo pro potěšení malých návštěvníků zřízeno malé hradní safari, kde dovádí zakrslé kozy, ovečky, poníci a další zvířátka.

Prostor pro odpočinek najdete v hradním parku v západní části i na II. hradním nádvoří v restauraci Hradní sklípek.

Top akce:

Každý sudý rok v srpnu jsou Strakonice i celý hradní areál dějištěm Mezinárodního dudáckého festivalu. V roce 2018 se koná jeho již 23. ročník.

Kontakt:

Strakonický hrad
Zámek 1, 386 01 Strakonice
+420 380 422 744
infocentrum@meks-st.cz
www.hradstrakonice.cz


Mapa