Turistické cíle
Vrch Kalvárie byl poutním místem zřejmě již v r. 1626. Na zalesněném návrší nad obcí je Kaple povýšení Sv. Kříže postavena v r. 1821 ve slohu vlašské renesance, její předsíň stojí na 12 dórských sloupech. Svatyni a předsíň nechala zbudovat hraběnka Reyová jako dík za své uzdravení. Okolo svatyně jsou postaveny 4 menší výklenkové kaple Křížové cesty z r. 1728, které po přístupové cestě ve svahu doplňuje ještě Kaple Matky Boží. V lese za kaplí je ukrytá novodobá poustevna.
Muzeum řeky Otavy a voroplavby je umístěné v zámku ve Střelských Hošticích. Plavení dřeva na Otavě věrně připomíná devítimetrová maketa celého pramene svázaného z pěti vorových tabulí. Expozice je věnována řece Otavě a základním údajům, přírodním poměrům, fauně a flóře, rýžování zlata, perlorodce říční a nezapomíná ani na turistický projekt Otavské plavby.
Kaple sv. Jana a Pavla je původně románský kostel postavený kolem roku 1230 v místě předpokládaného pohanského obětiště. Charakteristický je jednolodním prostorem s odsazenou věží, apsidou a především pseudogotickým patrem. Ve věži zvonice je umístěn zvon z dílny pražského zvonaře Brickího z Cimperka. Kostel Zvěstování Panny Marie pocházející ze 13. století, původně románský, přestavěn kolem r. 1420 raně goticky.
Kostel Zvěstování Panně Marii má románský původ, stál zde již v polovině 13. století. Po poškození kolem r. 1420 byl přestavěn raně goticky. Ve 20. stol. byly v hlavní lodi objeveny vzácné nástěnné malby a původní gotická okna. Oltář je raně barokní, na stěně pod kruchtou je umístěn krucifix z dílny bratří Dietrichů.
Raně barokní zámek ve Štěkni na Strakonicku stojí na místě někdejší tvrze, pocházející již ze 14. století. Na zámek tvrz přestavěli Losiové z Losimthalu v letech 1664 – 1665. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Jedná se o čtyřkřídlou budovu uzavírající nádvoří. Kolem zámku se rozkládá rozlehlý anglický park, v němž rostou 300 let staré, vzácné duby plazivé.
V roce 1583 si strakoničtí měšťané nechali postavit na bývalém ostrově na základech staršího gotického kostela z počátku 13. století rozsáhlý kostel, v němž se mohlo přijímat podobojí. Stavbou kostela byl pověřen vlámský stavitel V. Vogarelli. Nově vzniklá hodnotná sálová renesanční stavba s gotickými prvky je sklenuta síťovou hvězdovou klenbou.
Přímo v hradním areálu můžete navštívit původně románský kostel sv. Prokopa s barokní přestavbou a rokokovými prvky. Jeho barokní interiér je převážně z let 1720– 1730. Kostel byl původně zasvěcen sv. Vojtěchovi. Při stavebních úpravách byly odhaleny nástěnné malby z roku 1340. Každou neděli zde pravidelně probíhají bohoslužby římskokatolické církve.
Původně gotický, později změněný v období baroka, hřbitovní kostel sv. Václava s farou založil ve starobylé osadě Lom na přelomu 13. a 14. století Bavor III. V téže době vznikl u kostela hřbitov, který se postupně stává jediným strakonickým hřbitovem. Původně nevelký prostor musel být postupně rozšiřován až do dnešní rozlohy např. po epidemii hladomoru v 18. století.
Kostel je připomínán již v roce 1384, má půdorys ve tvaru kříž a je původně gotický. Zbarokizován v roce 1684. Ve východním štítě se nachází freska sv. Vavřince. V kostele jsou hrobky pánů z Kraselova. Truhla, ve které Karel IV. uchovával ostatky svatých, a kterou věnoval vyšehradskému proboštu Bedřichu Chanovskému z Dlouhé Vsi, byla v červenci 1696 přenesena z Rábí do Kraselova a stala se dlouhodobě součástí oltáře v pravé boční lodi.
Jedním ze sezónních turistických cílů je ve Strakonicích možné navštívit Muzeum historie ČZ a.s., společnosti, jejíž výrobky jsou známy po celém světě. Firma vznikla v roce 1919 pod názvem Jihočeská zbrojovka a zpočátku produkovala především střelné zbraně. Po roce 1929 se zde začala věnovat výrobě jízdních kol. Od nich už to nebylo daleko k motokolům a motocyklům.
Mohutná dvoupatrová palácová budova, v jádru z konce 13. století, ale s řadou pozdějších přestaveb. Na severní straně zachována obranná zeď s příkopem a šestibokou nárožní baštou z doby kolem roku 1500. V objektu sídlí městské muzeum nabízející mnohé zajímavé expozice a krátkodobé výstavy. Muzeum je otevřené celoročně.
Čestice se zmiňují již r. 1243. Prvními majiteli byli Přechové z Čestic. V zámeckém parku jsou zbytky středověké tvrze, která sloužila jako sídlo pánů až do 17. století, než byl vystavěn nový pohodlnější zámek. Dnes zde najdete především zachovalé sklepení západního a severního křídla a část obvodových zdí.