O nás

Turistická oblast Prácheňsko a Pošumaví elegantně propojuje dva kraje. Prácheňsko se rozprostírá v severní části Jihočeského kraje, u hranic s krajem Plzeňským a Středočeským a zahrnuje mikroregiony Blatensko, Strakonicko a Vodňansko. Pošumaví je v kraji Plzeňském rozlehlá oblast Klatovska, sahající přes Sušicko až k Horažďovicku.

Celá turistická oblast se takřka prolíná s původním historickým územím Prácheňska, jenž bylo jedním z krajů Království českého. Bylo pojmenováno podle někdejšího hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes můžete místo hradu prozkoumávat už jen jeho pozůstatky. Mnohem zachovalejší je směrem k Sušici zřícenina hradu Rabí nebo překrásné Velhartice.

Prácheňsko se geograficky téměř dokonale shoduje s povodím zlatonosné řeky Otavy, která v létě osvěžuje a láká vodáky. Na soutoku řeky Otavy s Volyňkou leží město Strakonice. Jednou za dva roky se v posledním víkendu v srpnu celým městem rozezní dudy během Mezinárodního dudáckého festivalu.

Prácheňsko a Pošumaví je území s bohatou historií, se spoustou drobných památek, s tajemnými hrady a vznešeně vzhlížejícími zámky. Živý region, který má mnoho podob a tváří - malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů plných borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky a služby oceněné certifikátem "regionálního produktu – Prácheňsko". Třeba sklo z rodinné sklárny pana Vlasáka v Bělčicích nebo paličkovaná sedlická krajka. Krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami nabízí prostor pro mnoho sportovních aktivit i pro trávení klidné dovolené. Prácheňskem cválejte na koni, plujte lodí po Otavě, jezděte na kole po značených cyklostezkách, jako pěší turista se procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách vedoucích až na Sv. Horu. Osvěžte se pivem z regionálních pivovarů, ochutnejte speciality z ryb nebo navštivte některou z mnoha kulturních akcí.

Na svých toulkách krajem objevíte mnoho technických a historických památek. Návštěvníkům z velkého množství turistických cílů doporučujeme: Pohádkový vodní zámek Blatná, freskami vyzdobený zámek Lnáře, kadovský viklan, Hrad Strakonice, ručně vyřezávaný a malovaný Machův včelín v Krušlově, Ranch Hoslovice, Vodní mlýn Hoslovice, Kalvárie v Česticích, památky ve Volyni, hradební systém či rybářské muzeum ve Vodňanech, barokní lékárnu v Klatovech, poutní kostel sv. Jana Křtitele v Radomyšli či sv. Anny v Kraselově, skanzen u zámeckého areálu a rozhledny v Chanovicích, hrad Helfenburk a mnoho dalších. Třeba studánky, léčivé prameny a místa s tzv. geniem loci.

Zveme Vás do regionu, který je atraktivní pro všechny. Každý si u nás najde to své.

Poznávejte Prácheňsko a Pošumaví všemi smysly a nechte se unést…