O nás

Prácheňsko se rozprostírá v severní části Jihočeského kraje, u hranice s krajem Plzeňským, a zahrnuje mikroregiony Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. Celá oblast se takřka prolíná s původním historickým územím Prácheňska, jenž bylo jedním z krajů Království českého. Bylo pojmenováno podle někdejšího hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes můžete místo hradu prozkoumávat už jen jeho pozůstatky.

Geograficky se Prácheňsko téměř dokonale shoduje s povodím zlatonosné řeky Otavy, která v létě osvěžuje a láká vodáky. Na soutoku řeky Otavy s Volyňkou leží město Strakonice. Jednou za dva roky se v posledním víkendu v srpnu celým městem rozezní dudy během Mezinárodního dudáckého festivalu.

Prácheňsko je území s bohatou historií, se spoustou drobných památek, s tajemnými hrady a vznešeně vzhlížejícími zámky. Živý region, který má mnoho podob a tváří - malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů plných borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky a služby oceněné certifikátem "regionálního produktu – Prácheňsko". Krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami nabízí prostor pro mnoho sportovních aktivit i pro trávení klidné dovolené. Prácheňskem cválejte na koni, plujte lodí po Otavě, jezděte na kole po značených cyklostezkách, jako pěší turista se procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách vedoucích až na Sv. Annu. Osvěžte se pivem z regionálních pivovarů, ochutnejte speciality z ryb nebo navštivte některou z mnoha kulturních akcí. 

Zveme Vás do regionu, který je atraktivní pro všechny. Každý si u nás najde to své. Na svých toulkách krajem objevíte mnoho technických a historických památek. Návštěvníkům z velkého množství turistických cílů doporučujeme: Hrad Strakonice, ručně vyřezávaný a malovaný Machův včelín v Krušlově, Ranch Hoslovice, Vodní mlýn Hoslovice, Kalvárie v Česticích, památky ve Volyni, hradební systém či rybářské muzeum ve Vodňanech, kostel sv. Anny v Kraselově, Krokodýlí Zoo v Protivíně, Pohádkovou kovárnu v Selibově a mnoho dalších. Třeba studánky, léčivé prameny a místa s tzv. geniem loci.

Poznávejte Prácheňsko všemi smysly a nechte se unést…