O nás

Turistická oblast Prácheňsko se rozprostírá v severní části Jihočeského kraje, u hranice s krajem Plzeňským, a zahrnuje mikroregiony Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. Celá turistická oblast se takřka prolíná s původním historickým územím Prácheňska, jenž bylo jedním z krajů Království českého. Bylo pojmenováno podle někdejšího hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes můžete místo hradu prozkoumávat už jen jeho pozůstatky.

Geograficky se Prácheňsko téměř dokonale shoduje s povodím zlatonosné řeky Otavy, která v létě osvěžuje a láká vodáky. Na soutoku řeky Otavy s Volyňkou leží město Strakonice. Jednou za dva roky se v posledním víkendu v srpnu celým městem rozezní dudy během Mezinárodního dudáckého festivalu.

Prácheňsko je území s bohatou historií, se spoustou drobných památek, s tajemnými hrady a vznešeně vzhlížejícími zámky. Živý region, který má mnoho podob a tváří - malebné vísky s udržovanými lidovými zvyky a tradicemi, ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů plných borůvek a hub, či kvalitní řemeslné výrobky a služby oceněné certifikátem "regionálního produktu – Prácheňsko". Krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami nabízí prostor pro mnoho sportovních aktivit i pro trávení klidné dovolené. Prácheňskem cválejte na koni, plujte lodí po Otavě, jezděte na kole po značených cyklostezkách, jako pěší turista se procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách vedoucích až na Sv. Annu. Osvěžte se pivem z regionálních pivovarů, ochutnejte speciality z ryb nebo navštivte některou z mnoha kulturních akcí. 

Zveme Vás do regionu, který je atraktivní pro všechny. Každý si u nás najde to své. Na svých toulkách krajem objevíte mnoho technických a historických památek. Návštěvníkům z velkého množství turistických cílů doporučujeme: Hrad Strakonice, ručně vyřezávaný a malovaný Machův včelín v Krušlově, Ranch Hoslovice, Vodní mlýn Hoslovice, Kalvárie v Česticích, památky ve Volyni, hradební systém či rybářské muzeum ve Vodňanech, kostel sv. Anny v Kraselově, Krokodýlí Zoo v Protivíně, Pohádkovou kovárnu v Selibově a mnoho dalších. Třeba studánky, léčivé prameny a místa s tzv. geniem loci.

Poznávejte Prácheňsko všemi smysly a nechte se unést…

 

Aktuální rozvojová a marketingová strategie pro roky 2019 - 2024: ke stažení zde

Výroční zpráva za rok 2018: ke stažení zde

Výroční zpráva za rok 2019: ke stažení zde

 

3K PLATFORMA

3K platforma je vhodná funkční platforma pro kooperaci, koordinaci a komunikaci subjektů cestovního ruchu v destinaci za účelem podpory rozvoje cestovního ruchu, v rámci které dochází k výměně informací nezbytných pro koordinaci aktivit cestovního ruchu.

Spolek destinačního managementu DS Prácheňsko, z.s. si jako 3K platformu zvolil Valnou hromadu destinační společnosti DS Prácheňsko, z.s., jíž se mají možnost zúčastnit všichni členové destinační společnosti a podílet se tak na rozhodování o fungování a aktivitách spolku.

Valná hromada destinační společnosti se koná dvakrát do roka, a to pokaždé na jiném místě, v provozovnách jednotlivých členů. O činnosti společnosti se zájemci dále mohou více dozvědět z webových stránek či na profilu na sociálních sítích a ve výroční zprávě. Smluvní partneři jsou informováni převážně e-mailem a osobně při návštěvách, které podniká vedení spolku a produktový manažer turistické oblasti.

Přehled uskutečněných schůzí za roky 2019 - 2020:

  • v roce 2020 se vzhledem k pandemii schůze Valné hromady nekonaly, schválení výroční zprávy za rok 2019, naplánované na Valnou hromadu dne 17.3.2020, bylo uskutečněno perr rollam
  • 2. prosince 2019, 14:00, zasedací sál města Strakonice, informace o činnosti spolku v roce 2019
  • 26. března 2019, 15:00, zasedací místnost MSP Strakonice, hlavními body byla úspěšná certifikace na krajské úrovni, představení nové produktové manažerky a schválení plánu činnosti pro rok 2019 a výroční zprávy z roku 2018