Zámek Lnáře

V letech 1670 – 86 byl vedle středověké tvrze vystavěn dvoupatrový čtyřkřídlý zámek. Stavbu zámku zahájil Aleš Vratislav hrabě z Mitrovic a dokončil ji Tomáš Zacheus, syn hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic.

Významná barokní památka má bohatě zdobené interiéry. Najdeme tu nástěnné malby s výjevy z antické mytologie od Giacoma Tencally. Štuková výzdoba doplněná freskami vytváří neobyčejně krásný celek.

Překrásný je např. reprezentační sál s nástropní freskou zobrazující antické božstvo. Zámecká kaple sv. Josefa je bohatě zdobena freskami s biblickými motivy. Zámecké nádvoří zdobí kašna z konce 17. století.

V rozlehlé zámecké zahradě se nachází lapidárium. Sochy antických bohů pochází z rukou Ignáce Michaela Platzera. Kromě historických skvostů najdeme v zámku také expozici o rybníkářství a Muzeum Kočky.

Zámecká zahrada s pestrobarevnými rododendrony a zdobené historické zámecké sály jsou ideálním místem pro svatby, společenská setkání i kongresy.

Zámek je veřejnosti přístupný k prohlídkám a nabízí též možnost ubytování. Zámek se nachází cca 100 km jihozápadně od Prahy a je usazen v centru v centru staré rybnikářské oblasti. Nejstarší rybníky jsou zde již od dob Karla IV. a na jejich rozšíření se údajně podílel i Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.

Zajímavost:

Zámek Lnáře leží na hlavní silnici E-49 z Plzně do Českých Budějovic, tedy na někdejší demarkační čáře. Není proto náhodou, že se ve Lnářích setkaly v květnu 1945 tři osvoboditelské armády: americká, sovětská a armáda generála Vlasova. Na zámku byli ubytováni američtí vojáci a přespal zde i generál Vlasov.

Kontakt

Zámek Lnáře
Lnáře 1, 387 42 Lnáře
+420 603396457

www.zameklnare.eu


Mapa